Jak położyć blachę na dach - Poradnik

04.01.2017, 12:40

Jak położyć blachę na dach - Poradnik

Czyli kilka wskazówek przy montażu pokrycia dachowego.

Prace przy pokryciach dachowych rozpoczynają się od pomiarów a kończą się wraz z odbiorem prac dekarskich. Prześledźmy zatem kolejność czynności. Niezależnie od tego, jakie pokrycie wybierzemy czy będzie to blachodachówka, czy blacha trapezowa, kolejność prac przy montażu pokrycia dachowego będzie podobna. Montaż pokrycia dachowego z blachy musi rozpocząć się od wyliczenia ilości potrzebnych materiałów czyli dokonania pomiarów. Czynności te możemy zlecić wykwalifikowanej firmie dekarskiej, która dokona również zakupu niezbędnych materiałów.

 

Sprawdzenie geometrii więźby dachowej.

Gdy materiał do krycia dachu jest już na placu budowy, ekipa ponownie mierzy więźbę, tym razem koncentrując się na wykryciu odchyleń od pionów, poziomów i płaszczyzn. Porównuje się wówczas, czy przekątne połaci dachowych są sobie równe, czy kąty między elementami nie są zwichrowane, a także czy grzbiety krokwi tworzą równą płaszczyznę. Przed rozpoczęciem krycia dachu trzeba skorygować wszelkie odchyłki, naprawiając więźbę lub dokładając gdzieniegdzie podkładki dystansowe.

 

Przygotowanie poszycia pod pokrycia z blachodachówki lub blachy trapezowej wraz z montażem izolacji paroprzepuszczalnej.

Na początku należy wykonać izolację przeciwwilgociową z folii. Umocowanie do krokwi folii paroprzepuszczalnej (tzw. membrany dachowej) poziomymi pasami, począwszy od okapu dachu. Uwaga! Folię układa się zgodnie ze wskazówkami producenta (najczęściej kolorową stroną z nadrukami do góry). Mocuje się ją do krokwi przybijając ją przez ułożone na niej (i na krokwiach, równolegle do nich) kontrłaty. Pasy folii powinny być układane z minimum 10-centymetrowymi zakładami (im spadek dachu mniejszy, tym zakłady muszą być większe). Później poprzecznie do nich przytwierdza się łaty w odstępach zalecanych przez producenta pokrycia. Gdy zostaną już ułożone, można przejść do kolejnego etapu prac. Budowa konstrukcji nośnej pod pokrycia płaskie wygląda trochę inaczej. Zamiast izolacji z folii i poszycia z drewnianych listew trzeba w pierwszej kolejności przybić do krokwi sztywne poszycie.Sztywne poszycie robi się przeważnie z desek lub dużych drewnopochodnych płyt OSB. Jeżeli materiał taki nie jest fabrycznie zabezpieczony przed wchłanianiem wody, należy go samodzielnie zaimpregnować, malując preparatem chroniącym przed grzybami i ogniem. Na sztywnym poszyciu trzeba ułożyć szczelną hydroizolację. Zwykle robi się ją z papy termozgrzewalnej. Pod płaskie pokrycie można też kupić specjalną wzmocnioną folię wstępnego krycia lub membranę separacyjną. Zanim prace dekarskie ruszą na dobre, w sztywnym poszyciu lub między łatami należy przygotować otwory na elementy, które będą przechodzić przez połać, na przykład na przewody antenowe, kominki wentylacyjne, kominki odpowietrzające system kanalizacyjny. Później będzie to już niemożliwe.

 

Pierwsze obróbki blacharskie.

Część obróbek blacharskich trzeba zamontować przed układaniem pokrycia, między innymi pas nadrynnowy odprowadzający skropliny spod pokrycia wprost do rynien. Haki rynnowe, jeśli nie mają być przykręcane do tak zwanej deski czołowej, należy przymocować do krokwi lub do sztywnego poszycia jeszcze przed zainstalowaniem pasa nadrynnowego. Tak samo postępujemy z rynnami. Przed układaniem pokrycia mocuje się także grzebienie lub kratki osłaniające wlot powietrza pod pokrycie (jeżeli ma być ono wentylowane). Przygotowuje się również tak zwane rynny koszowe, czyli obróbki blacharskiewewnętrznych styków połaci konieczne w przypadku pokryć z blachy profilowanej.

 

Układanie blachy na dachu.

Po zakończeniu montażu konstrukcji nośnej i izolacji możemy przejść do pokrycia dachu blachą. Blachę profilowaną- blachodachówkii blachę trapezową - układa się na zakład i przykręca do łat. Używa się do tego specjalnych wkrętów z uszczelkami, tak zwanych wkrętów farmerskich. Po ułożeniu arkuszy blachodachówek lub blachy trapezowej pozostaje jeszcze wykończenie kalenic i narożników dachowych gąsiorami, czyli odpowiednio wyprofilowanymi obróbkami.

 

Montaż elementów dodatkowych np. ławy przeciwśnieżne, ławy kominiarskie, kominki wentylacyjne.

Aby poprawić funkcjonalność dachu, należy go wyposażyć w kilka drobiazgów. Na połaci montuje się ławy przeciwśnieżne. To rodzaj zapór do rozbijania czap śniegu zsuwających się z połaci. Chronią one rynny przed urwaniem. Przydatnymi są także ławy kominiarskie, czyli nieduże platformy, po których będzie się można bezpiecznie poruszać, aby dokonać konserwacji dachu. Projekt dachu przewiduje często, że powietrze spod pokrycia ma się wydostawać przez połać kominkami wentylacyjnymi. Po ułożeniu pokrycia w odpowiednich miejscach trzeba więc takie kominki wentylacyjne umocować. Na koniec blaszane połacie wyposaża się w system odgromowy, czyli popularny piorunochron.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocnę.